Nasza działalność rozpoczęła się właściwie kilkadziesiąt lat temu, oczywiście Drużyna rozwijała się stopniowo i na miarę możliwości jak na tamte lata. Jesteśmy bardzo dumni że znalazły się wtedy osoby które zakorzeniły początki tej pięknej dziedziny ratownictwa na tej trudnej rzece, gdzie do dziś drużyna istnieje i rozwija się. Dlatego Serdecznie dziękujemy Wysokim Osobom które przyczyniły się do stworzenia i tworzenia tego dzieła, dzięki Wam mieszkańcy Kazimierza Dolnego i okolic czuli się i czują bezpieczniej, i kto wie ile prewencja ratowników, uratowała osób ….Niestety zdarzały się przypadki utonięć ale nikt nie jest w stanie znaleźć się zawsze w tym miejscu gdzie jest natychmiast potrzebna pomoc, nie jesteśmy fenomenami, jednak kiedy widzimy krzywdę ludzką zawsze pomagamy. Jeszcze raz Wielkie Dzięki działaczom!
W miarę upływu czasu Drużyna nabierała różnych wymiarów, raz było lepiej raz gorzej, nowa rewolucja rozpoczęła się w 2007 roku gdzie nasza sekcja nabrała nowych wymiarów. Nie tylko przybyło nowych ludzi jak i sprzętu ratownictwa wodnego, wprowadziliśmy zaawansowane ratownictwo medyczne. To wszystko dzięki naszym świeżo upieczonym przez Puławskie Studium Medyczne, ratownikom medycznym. Przez okres 2008-2012r wypożyczaliśmy na sezon profesjonalny zestaw PSP-R1 z Puławskiego Studium, za co bardzo dziękujemy Pani Dyrektor mgr Annie Berlińskiej. Dzięki tej torbie medycznej nasza skuteczność i profesja zwiększyła się, zabieraliśmy ją na każde patrole na rz. Wisła, kilka razy przydała się w udzielaniu pomocy medycznej. Ratownictwo medyczne w naszej drużynie zaszczepiło się, przyjęliśmy na okresy próbne kolejnych ratowników medycznych, cześć z nich została a część wykruszyła się, jednak prawdziwi zapaleńcy zostali i są do dziś. Nasili ludzi to m.in. bardzo dobrzy sternicy motorowodni, płetwonurkowie, lekarze oraz inni działacze którzy wspierają nas poprzez fachowe porady prawne, techniczne czy administracyjne. Nasza drużyna stała się dość wszechstronną, uczestniczyliśmy w wielu kursach, szkoleniach, przeprowadziliśmy wiele szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych z zakresu ratownictwa wodnego i medycznego w szkołach różnego poziomu kształcenia zaczynając od przedszkoli a kończąc na liceach oraz innych instytucjach czy festynach, zabezpieczamy również każdego typu imprezy na wodzie jak i w okolicy naszej rzeki. Do tych większych imprez możemy zaliczyć np. otwarcie nowego Mostu z obwodnicą w Puławach, są to również co roczne Obchody Dni Puław, Dni Kazimierza Dolnego, Szanty w Porcie Jachtowym. Uczestniczyliśmy w działaniach ratowniczych podczas powodzi na terenie gminy Wilków i Janowca w roku 2010, zdobyliśmy wiele nowych doświadczeń, przykro że niestety w takich okolicznościach. Podczas tej powodzi prowadziliśmy punkt medyczny w szkole podstawowej w miejscowości „Dobre” w którym szczepiliśmy ludność wraz z nauczycielami i słuchaczami Puławskiego Studium Medycznego, udzielaliśmy pomocy medycznej. Pracowaliśmy również jako pomoc logistyczna, jednak naszym głównym celem była ewakuacja ludzi odciętych od lądu, dostarczanie ludności żywności i wody oraz prowadzenie działań z ratownictwa medycznego.
Nasi ratownicy reprezentują co roku WOPR Kazimierz Dolny na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym. Naszą już tradycją stała się pomoc w organizacji Mistrzostw z Ratownictwa Medycznego i Drogowego które organizuje Medyczne Studium w Puławach gdzie trwają 3-4 dni i rywalizują w nich słuchacze Studium jak i Licencjatów Medycznych z całego Województwa Lubelskiego. Pełnimy rolę sędziów konkurencji, pozorantów jak również typujemy skład reprezentacyjny który startujący w Mistrzostwach.
Posiadamy Łódź Mariusz 520, jest to jednostka typowo ratownicza z pokładem reanimacyjnym, silnikiem zaburtowym o mocy 75 KM, przystosowana do prowadzenia działań ratowniczych na wodzie, podczas patroli uzbrajamy ją w zestaw PSP-R1, deskę ortopedyczną oraz sprzęt ratownictwa wodnego. Podczas patrolu w załodze jest przynajmniej jeden ratownik medyczny który w razie konieczności obsługuje specjalistyczny sprzęt medyczny który jest rozszerzony do farmakoterapii, zestawu intubacji, zestawu do iniekcji dożylnych jak i mięśniowych oraz innego rodzaju sprzętu medycznego który może obsługiwać Dyplomowany Ratownik Medyczny lub Lekarz. Na stanie naszej Drużyny mamy również łódź motorową Whally 435. Jest to jednostka typowo patrolowa, do strzeżenia rz. Wisła. Staramy się o dodatkowy sprzęt do ratowania życia ludzkiego, naszym celem jest pozyskanie pojazdu typu „quad” z przyczepka z platformą na deskę ortopedyczna, dzięki któremu mogli byśmy również zabezpieczać pobrzeża Wisły od strony lądu. Od listopada 2012 r. posiadamy dwa profesjonalne zestawy medyczne WOPR- R1 w pełni wyposażone według ustawy, jednak ze względu na fakt że drużyna liczy wielu medyków doposażamy je do naszych możliwości, dlatego też brakuje drobnego specjalistycznego sprzętu na który poszukujemy sponsorów.
Rzeka Wisła jest bardzo nieprzewidywalna i niebezpieczna ciągle podnosimy nasze kwalifikacje i umiejętności aby skutecznie poruszać się po niej naszymi jednostkami pływającymi. Patrole odbywają się na każdych dyżurach tak długo ile się da w ciągu dyżurów które trwa od piątku do niedzieli w godzinach od 10.00 – 18.00. Od 2013 r. w okresie wakacyjnym (lipiec – sierpień) patrolujemy wspólnie z drużyną nr 13 z Puław całodobowo odcinek Wisły od 355 km rzeki do Wólki Gołębskiej. Niestety Wisła pochłonęła już setki osób na całej swojej długości od gór do morza jednak nasza prewencja zadziałała już w bardzo wielu niebezpiecznych incydentach gdzie człowiek po alkoholu lub pod wpływem narkotyków czy w brawurze wykonywał bardzo niebezpieczne zabawy często w zakładach czy popisując się przed swoimi znajomymi. Zabezpieczamy odcinek rzeki od promu w miejscowości Bochotnica do „Krowiej Wyspy” ok. 1,5 km od Wsi Męćmierz w kierunku Annopola. W sezonie letnim stacjonujemy w nowo wyremontowanym Porcie Jachtowym przy pobrzeżu rzeki przy końcu ulicy Senatorskiej, mamy do dyspozycji pomieszczenie które stanowi naszą bazę oraz dwa stanowiska przy pomostach na jednostki pływające. Dodatkowo posiadamy biuro WOPR mieszczące się przy ulicy Lubelskiej 32/34 w budynku Ośrodka Zdrowia również w Kazimierzu Dolnym, serdecznie dziękujemy za pomoc w pozyskaniu tego pomieszczenia Panu Burmistrzowi Kazimierza Dolnego Grzegorzowi Duni.
Wiele by tu pisać o naszej działalności jednak staraliśmy się przytoczyć najistotniejsze momenty w naszej historii od roku 2007 jak i opisać nasze docelowe zadania wynikające z charakteru Instytucji.
Jeżeli fascynuje Cię pomoc drugiej osobie w stanie zagrożenia zdrowia czy życia, jeżeli chcesz zapobiegać wypadkom na wodzie jak również chcesz rozwijać się w dziedzinie ratownictwa wodno-medycznego zgłoś się do nas! Nie koniecznie musisz posiadać uprawnienia Ratownika WOPR, nasza drużyna potrzebuje ludzi z różnymi uprawnieniami i wykształceniem. Zapraszamy!