Sezon 2022 należy zaliczyć do udanych pod względem planowanych zakupów. Dzięki funduszom pozyskanym z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Urzędu Gminy w Kazimierzu Dolnym zakupiliśmy nowoczesną łódź ratowniczą. Jednostka ta zastąpiła wysłużoną motorówkę Mariusz 520 z 2005 roku (aktualnie jednostka stanowi tzw. zapas). Nowa Kontra 450cc w znaczny sposób poprawiła bezpieczeństwo w Kazimierzu Dolnym jak i całym powiecie puławskim. Niejednokrotnie uczestniczyła w działach prewencyjnych i akcjach ratowniczych. Doskonałe parametry techniczne to dodatkowy atut tejże jednostki.
W marcu rozpoczęliśmy cykl szkoleń wewnętrznych dla naszych ratowników z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Tematem nadrzędnym była resuscytacja krążeniowo-oddechowej osoby dorosłej i dziecka, oraz postepowanie w stanach zagrożenia zdrowia i życia w urazach.
Z końcem marca zabezpieczaliśmy przepłynięcie wpław rzekę Wisła porą wczesnowiosenną. To już drugie tego typu wydarzenie odbywające się w Kazimierzu Dolnym. Warunki pogodowe pozwoliły bezpiecznie przeprowadzić tą imprezy. Nasze zadanie polegało na zabezpieczeniu morsów od samego początku (łącznie z transportem odzieży i ręczników) przez cały odcinek, aż do mety czyli Portu Jachtowego. Impreza odbyła się w ramach wydarzenia Morsowa Korona Wisły, organizowanej przez Fundacja Morsy Wołomin-Kobyłka, oraz Fundacja Twoja Droga Rozwoju, edukacja finansowa, sport i zdrowie.
Pod koniec kwietnia uczestniczyliśmy w akcji „Czysty Kazimierz”, podczas której oczyszczaliśmy ze śmieci wał wiślany i jego okolice. Pomagaliśmy też w rozładunku śmieci w punkcie zwożenia odpadów.
W miesiącach maj-czerwiec prowadziliśmy szereg szkoleń-prelekcji z zakresu bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Prelekcje wyjazdowe przeprowadziliśmy z wykorzystaniem sprzętu ratowniczego i łodzi Kontra 450cc w Szkole Podstawowej w Bochotnicy, Rzeczycy i Skowieszynku. Natomiast do Portu Jachtowego zaprosiliśmy dzieci wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce i z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierz Dolnym. W tym roku ze względu na wojnę obecne były także dzieci z Ukrainy które przybywały grupkami razem z polskimi dziećmi. W Dniu Dziecka zorganizowaliśmy prelekcję o tematyce bezpieczeństwa nad wodą w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym. Na prośbę Dyrekcji Przedszkola w Nałęczowie im. Adama Żeromskiego, przyjechaliśmy również w ramach Dnia Dziecka na zorganizowany piknik.
W miesiącu czerwiec przeprowadziliśmy prelekcję-szkolenie dla młodzieży z Ośrodka Terapii, Readaptacji i Socjoterapii „Powrót z U” w Kazimierzu Dolnym. Uczestniczyliśmy też w wydarzeniu kulturowym „Noc Świętojańska w Kazimierzu Dolnym – Wianki 2022”.
W miesiącu lipiec przeprowadziliśmy prelekcje z zakresu bezpieczeństwa nad wodą i resuscytacji poszkodowanego po incydencie utonięcia dla Fundacji „NIEzawodni”. Dodatkowo gościliśmy w Porcie dwa turnusy dzieci z Gminy Kazimierz Dolny i Ukrainy, w ramach projektu „Wakacyjne warsztaty kreatywności” organizowane przez Kazimierski Ośrodek Kultury.
Po raz pierwszy w historii Drużyny zabezpieczaliśmy 79. Tour de Pologne 2022. Przejazd peletonu odbył się 30.07.22, a trasa przejazdu przebiegała przez Duży Rynek w Kazimierzu Dolnym.
1 sierpnia 2022r. uczciliśmy 78 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wypływając łodziami ratowniczymi i skuterem wodnym odpalając race dymne, włączając jednocześnie sygnały świetlno-dźwiękowe.
Z końcem sierpnia na prośbę Kazimierskiego Towarzystwa Wiślanego, zabezpieczaliśmy od strony wody „Kazimierskie Regaty 2022”.
Dyżury na rzece Wisła rozpoczęliśmy z dniem 23.04.2022r. Niestety niski stan wody który utrzymywał się przez cały okres naszego stacjonowania w Porcie Jachtowym, znacznie utrudniał wypływania naszymi łodziami ratowniczymi na nurt rzeki. Byliśmy zmuszeni szukać alternatywy do tej sytuacji. Na czas bardzo niskiego stanu wody w Porcie Jachtowym, jedna z naszych łodzi i skuter wodny stacjonowały w Przystani Kazimierskiego Towarzystwa Wiślanego. Serdecznie dziękujemy władzom Kazimierskiego Towarzystwa Wiślanego i firmie „Dwa Żywioły” za użyczenie miejsca. Niski stan wody to również zwiększony ruch na Wiśle i przede wszystkim na okolicznych plażach, które w tym roku wyjątkowo się uwidoczniły. Fakt ten przyczynił się do podejmowanych przez nas wielu interwencji w stosunku do osób nie stosujących się do zakazów kąpieli w Wiśle. Wielokrotnie podczas jednego dyżuru podejmowaliśmy interwencje prewencyjne w ilości kilkunastu. Pod koniec sierpnia doszło do wypadku przy plaży PTTK na nurcie rzeki. W tym przypadku był to młody człowiek, który prawdopodobnie całkowicie nie znał hydrologii Wisły. Do wypadku doszło na kancie przykosy, czyli jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc na rzekach. Wspólne działania naszych ratowników, OSP Kazimierz Dolny, PSP Puławy zaowocowały szybkim odnalezieniem młodego człowieka i niezwłocznym podjęciem czynności resuscytacyjnych już na łodzi ratowniczej. Niestety trwająca na motorówce, następnie na lądzie resuscytacja krążeniowo-oddechowa z Zespołem Ratownictwa Medycznego ponad godzinę, ostatecznie nie przyniosła pożądanego efektu.
Nasi ratownicy brali również udział w akcji wyciągania pojazdu który wpadł do rzeki na wysokości m. Janowiec. Uczestniczyliśmy także w akcjach technicznych, polegających na holowaniu uszkodzonych łodzi do Portu Jachtowego lub innego miejsca.
We wrześniu jak to już przystało na ten miesiąc, odbyło się wydarzenie „Skrzydła nad Kazimierzem 2022r”. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, odwołano główne pokazy lotnicze. Rekompensatą okazał się wieczorny, sobotni pirotechniczny pokaz śmigłowca Bolkow BO105. Nasi ratownicy zabezpieczali imprezę całodobowo przez dwa dni. Przeprowadzaliśmy patrole prewencyjne oraz zabezpieczaliśmy imprezę na lądzie w Porcie Jachtowym.
W miesiącu październik zabezpieczaliśmy dwa spływy kajakowe organizowane przez „Dwa Żywioły: Spływy kajakowe i pontonowe” za pośrednictwem organizacji Trion -wycieczki.
Przez cały sezon 2022 zabezpieczaliśmy Wisłę łącznie na 103 dyżurach. Nasze łodzie ratownicze wypływały podczas dyżurów 88 razy. W rejonie naszego patrolowania zarejestrowaliśmy 1 utonięcie. Odnotowaliśmy typowe 2 interwencje medyczne z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Natomiast interwencji na Wiśle, podczas których nie było konieczności wspierania się dodatkowymi służbami było 7, chodziło tu głównie o awarie jednostek pływających , oraz problemy z dopłynięciem do Portów. Wśród tych zdarzeń, 2 razy ewakuowaliśmy załogi jednostek pływających do Portu w wyniku niebezpiecznych warunków pogodowych. Widzimy, że prewencja jako zapobieganie wypadkom nad wodą odgrywa bardzo istotna rolę podczas wypoczynku nad wodą. Wielokrotnie dzięki szybkiej reakcji ratowników udało się zapobiec potencjalnie realnemu wypadkowi. Uświadamianie społeczeństwa zwłaszcza od najmłodszych klas szkolnych na temat zagrożeń, to też bardzo ważne ogniwo promowania bezpieczeństwa nad wodą.
Bardzo dziękujemy Okręgowemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Puławach, za przekazanie środków finansowych na zakup odzieży ratowniczej w postaci kurtek typu softshell.
Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim którzy nas wspierali i pomagali w realizacji naszych planów, a w szczególności Rejonowemu WOPR w Lublinie.
Wielkie podziękowania składamy na ręce Pana Burmistrza Artura Pomianowskiego, oraz radnym Kazimierza Dolnego za pozyskane środki z budżetu gminy na sezon 2022. Panu Burmistrzowi dziękujemy także za zaproszenie na I Kazimierskie Forum Organizacji Społecznych i wyróżnienie naszej organizacji.
Zapobieganie utonięciom i wypadkom nad wodą to główny cel naszej działalności, tak więc jeżeli możemy sami sobie czegoś życzyć na rok 2023 który właśnie zaczynamy, to nadzieja na jak najmniejszą liczbę tragicznych zdarzeń nad wodą.